PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=330849}

Zachód

Occident
6,8 91
ocen
6,8 10 1 91
Zachód
powrót do forum filmu Zachód

Occident to jeden z bardziej interesujących filmów ostatnich lat, dość słabo znanego w Polsce kina rumuńskiego. Pochodzący z Jassów reżyser i scenarzysta tego filmu, Cristian Mungiu, stworzył obraz wiernie oddający rzeczywistość młodych Rumunów u początku nowego tysiąclecia. To nie jest film, którego treść da się łatwo opowiedzieć, chociażby ze względu na zastosowane skoki w czasie, z których widz musi pozbierać sceny i fakty w jedną całość. Z drugiej strony, dla osób nie znających rumuńskich realiów, szczególnie pewnych zjawisk społecznych, film może wydać się trochę dziwny, na swój sposób nawet "czeski". Bo własnie w "Zachodzie" upatrywałbym takiego rumuńskiego odpowiednika kultowego dzieła współczesnego kina czeskiego - "Samotni". Bo bohaterowie "Occident" są nie mniej samotni niż bohaterowie Ondricka, jednakże ich samotność jest nieco inaczej uwarunkowana społecznie, dotyczy nieco innych płaszczyzn życia. "Occident" jest o tyle komedią, o ile jest nią "Samotari" ("Samotni"). Mamy tu śmiech przez łzy i łzy przez śmiech, gagi sytuacjyne, barwne, błyskotliwe w swym humorze dialogi, ale to wszystko - im bliżej końca filmu - okazuje się być spowite przez gęste opary smutku, beznadzei, współczucia dla bohaterów. Warto zwrócić uwagę na świetną kreację Alexandru Papadopol'a, który wcielił się w postać Luci'ego, młodego Rumuna, bez pracy, pieniędzy i perspektyw. Wszystkich gorąco zachęcam do zapoznania się z tym filmem! NAPRAWDĘ WARTO!

ocenił(a) film na 8
czandala

Oglądałem ten film, nie ogladałem zaś "Samotnych". "Occident" podobał mi się. Jego akcja dzieje się wśród rumuńskiej młodzieży bez perspektyw, którzy dla lepszego życia decydują się wyjechać na zarobek za granicę (brzmi znajomo ;)). Podobała mi się konstrukcja tego filmu, a zwłaszcza trzy zakończenia (chociaż w sumie to jedno) pierwszej historii. Każde o innym zabarwieniu, mimo że każde z zakończeń nie trwa nawet 5 minut, a rzuca nowe światło na całą historię. Znakomita główna rola, z każdego wypowiadanego słowa bije chłód i surowe podejście do życia. Trochę w tym filmie humoru, ale więcej dramatu. Co najważniejsze reżyser przedstawił ciekawą historię. Warto obejrzeć.

I jeszcze pytanie do mojego poprzednika w tym temacie:
Piszesz "dość słabo znanego w Polsce kina rumuńskiego". I mam pytanie - czy Ty znasz kino rumuńskie? Oglądałeś ich filmy? Jeśli tak to z chęcią o tym podyskutuję. Bo jest tak, że mam kilka rumuńskich filmów (chyba tych waznejszych, jak "Padurea Spinzuratilor", "Mihai Viteazul", "Morometii" itd), ale na moje nieszczęście nie moge ich obejrzeć. Powód? Nie znam rumuńskiego, a w necie nie znalazłem nigdzie nawet angielskich napisów, nawet na rumuńskich stronach z napisami. Więc jeśli oglądałeś jakies starsze rumuńskie filmy, to powiedz skąd wziąłeś polską ścieżkę do tych filmów, bo ja bym z chęcią obejrzał trochę rumuńskich filmów.

ocenił(a) film na 9
czandala

hejka! uszanowanie wszystkim, którzy zdecydowali się coś dopisać do mojego posta. byłem dziś - w ramach przeglądu kina rumuńskiego - na poznańskim pokazie "Zachodu" i to była jakaś kpina. tłumaczenie - średnie. kopia - ta sama, co można ściągnąć z netu. ogólnie żenada. co do starszych rumuńskich filmów... mój rumuński jest słaby, tytuły znam, kilka starszych filmików mam, ale problem ten sam - nawet angielskich napisów brak!
w kwestii nowszych obrazów - mam occident, mortea domnului lazarescu, filantropica, gadjo dilo (to raczej francuskie), children of the decree - napisy angielskie, ewentualnie polskie. poza tym dysponuje kilkoma tytułami scurt metraj, czyli krótkiego metrażu - niestety, tu tylko do niektórych filmików napisy angielskie (porumboiu, mitulescu, mungiu).
pozdrawiam

czandala

Witam!
Fajnie ze jest ktos kto inreresuje sie rumunskim kinem:)
Widze ze problemy mamy te same czyli tlumaczenia, dopadlam ostatnio Dzieci z dekretu,ale w oryginalnej sciezce dzwiekowej - tydzien poszukiwan napisow zakonczyl sie fiaskiem :(
Czy moglabym prosic o wskazanie zrodla napisow PL do w/w pozycji.
Dziekuje i pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones